سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1395 پروژه صادرات گاز به هندوستان
پروژه صادرات گاز ایران به هندوستان:
شرکت ملی نفت ایران 3 مسیر برای انتقال گاز طبیعی ایران به شبه قاره هند مورد بررسی و مطالعه داده است که در این بررسی ها امکان عبور خط لوله گاز از 3 مسیر آبهای عمیق، آبهای کم عمق ساحلی و خشکی مورد مطالعه قرار گرفت، چرا که با توجه به ذخایر گازی و موقعیت جغرافیایی، ایران می تواند نیازهای گازهای کشورهای منطقه از جمله هندوستان را تامین نماید و سال ها تجربه نشان داده که ایران تامین کننده مطمئنی برای انرژی در جهان است و با توجه به ماهیت قراردادهای گازی و بلند مدت بودن آن وجود اعتماد میان کشورها اهمیت زیادی داشته و باعث تعاملات فرهنگی،اجتماعی و دوستی بین کشورها می گردد .
کشور بزرگ هندوستان نیز با توجه به ظرفیت بالای توسعه و تولید و نزدیکی به ایران می تواند بازار مطمئنی برای گاز ایران با توجه به رشد فزاینده مصرف در این کشور باشد.
بر همین اساس نهایتاً یادداشت تفاهم پروژه صادرات گاز ایران به کشور هندوستان بین شرکت ملی صادرات گاز ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و شرکت هندی SAGE به منظور صدور گاز طبیعی ایران از طریقآب های عمیق به کشور هند در تاریخ 29 سپتامبر 2009 به امضاء رسید. در این زمینه سند چهارچوب همکاری های مشترک بین شرکت ملی صادرات گاز ایران به عنوان فروشنده و شرکت SAGE به عنوان حمل کننده و نیز شرکت های خریدار هندی در حال مذاکره و بررسی می باشد.
لازم به ذکر است صادرات گاز ایران به هند از مسیر دریا تناقضی با پروژه خط لوله صلح ندارد و درصورت توافق نهایی گاز ایران از طریق یک خط لوله ١٤٠٠کیلومتری زیردریایی به هندوستان صادر می‌شود که در این صورت عمیق ترین و طولانی‌ترین خط لوله انتقال گاز زیردریایی جهان خواهد بود.
 
امتیاز دهی