سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1395 پروژه سوآپ گاز آذربایجان به نخجوان
سواپ گاز کشور آذربایجان به نخجوان
قرارداد سوآپ گاز جمهوری آذربایجان به جمهوری خودمختار نخجوان در تاریخ 5 آگوست 2004 برای مدت 20 سال بین شرکت ملی صادرات گاز ایران و طرف آذری منعقد و در سال 2005 اجرایی شد.
جمهوری خودمختار نخجوان بخشی از جمهوری آذربایجان است که مرکز آن شهر نخجوان است. در ۹فوریه سال ۱۹۲۴میلادی نخجوان به صورت جمهوری خودمختار تأسیس شد و با اعلام خودمختاری در ترکیب جمهوری آذربایجان قرار گرفت. در واقع نخجوان در ترکیب کشور آذربایجان یک جمهوری خودمختار است که پیوستگی ارضی و جغرافیایی با پیکره اصلی خاک جمهوری آذربایجان ندارد. این جمهوری خودمختار همچنین از جنوب و شمال غربی با جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و از شمال و شمال شرقی به جمهوری ارمنستان محدود شده است. به علاوه نخجوان در جنوب قفقاز و شمال رود ارس واقع شده و طول مرزهای این جمهوری با «جمهوری ارمنستان» ۲۲۴کیلومتر، «جمهوری اسلامی ایران» ۱۶۳کیلومتر و «جمهوری ترکیه» ۱۲کیلومتر است. مساحت این جمهوری خودمختار ۵۵۰۰کیلومتر و شمار اهالی آن بیش از ۴۰۰هزار نفر تخمین زده شده‌است.
براساس این قرارداد ،ایران گاز تحویلی از آذربایجان را از طریق مرز آستارا به نخجوان سوآپ می‌کند.
در حال حاضر سالیانه حدود 350 میلیون مترمکعب گاز طبیعی از آذربایجان به ایران برای تامین تقاضای گاز جمهوری خودمختار نخجوان ارسال می‌شود.
 
مشخصات پروژه:
•       شروع: سال 2005
•       مدت قراداد: 20 سال
•       محل دریافت گاز از طرف آذری: ایستگاه اندازه گیری گاز آستارا
•       محل تحویل گاز به طرف آذری: ایستگاه اندازه گیری گاز جلفا
 
امتیاز دهی