دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 معرفی شرکت

درباره ما:


جمهوری اسلامی ایران با موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک و خاص خود در منطقه جنوب غرب آسیا، بویژه در خلیج فارس و دریای عمان دارای نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری در صنایع نفت و گاز جهان می باشد، بر اساس آخرین برآوردهای صورت گرفته در سال 2015 ایران با برخورداری از 34 تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده گاز ، با بیش از 20 میدان گازی مستقل در خشکی و میدان‌های دریایی پارس‌جنوبی، پارس‌شمالی، گلشن ، فردوس، فرزاد A ، فرزاد B ، سلمان، لاوان, کیش و.. در صدر کشورهای دارنده گاز طبیعی جهان قرار گرفته و در این راستا  استحصال روزانه تا بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تا سه سال آینده هدف میان مدت تعریف شده برای صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران است .
در ادبیات اقتصادی، کشورهایی که در شعاع یک هزارکیلومتری هر کشور قرار دارند جزو همسایگان محسوب شده و کشور ایران نیز از این نظر با داشتن 17 همسایه دارای تنوع همسایگان بسیار است ،در دنیای امروز با طرح شدن مفاهیم همگرایی و کمرنگ شدن مرزهای جغرافیایی کشورهای دنیا در پی آن هستند از طریق پیمان‌های منطقه‌ای از همه ظرفیت‌های خود جهت توسعه روابط و بهره مندی از مزایای آن استفاده کنند. در همین راستا گسترش روابط با همسایگان برای ایران امنیت، بازار، اشتغال و استفاده حداکثری از مزیت‌های نسبی را به همراه خواهد ‌آورد، در واقع ارتباط و گسترش روابط با همسایگان در منطقه حساس خاورمیانه می‌تواند از گسترش ناامنی، تقویت تروریسم، قاچاق، اقتصاد زیرزمینی و مهاجرت غیرقانونی اتباع بیگانه جلوگیری کرده و با تقویت زیرساختهای اقتصادی، همبستگی بیشتر مردم منطقه را به همراه داشته باشد.
در این راستا عقد قراردادهای بین المللی نظیر صادرات گاز بین ایران و هر یک از کشورهای همسایه‌، به صورت بالقوه می‌تواند به شکوفایی اقتصادی و بهبود تدریجی توان اقتصادی هر دو کشور منجر شود. نزدیکی سطح توسعه اقتصادی، نزدیکی فاصله جغرافیایی و نیز اشتراکات گسترده فرهنگی- اجتماعی، عواملی هستند که می‌توانند شانس موفقیت قراردادهای صادرات گاز ایران با کشورهای همسایه را افزایش دهند.

همچنین، قراردادهای تجارت گاز بین ایران و کشورهای همسایه، می‌تواند منجر به رونق پایدار در همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران با این کشور‌ها شده و در نتیجه  با گره زدن اقتصاد کشورها زمینه ساز اتحاد استراتژیک بین ایران و کشورهای همسایه شود.
از سوی دیگر حضور فعال کشورمان در بازارهای جهانی گاز و کسب شرکای تجاری در این زمینه می تواند به توسعه سهم ایران از این تجارت در نقاط دیگر جهان چه در زمینه تجارت گاز طبیعی از طریق خط لوله و چه از طریق مبادلات از طریق گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) کمک نماید سبب پر رنگ تر شدن نقش صنعت گاز ایران و به تبع آن افزایش قدرت دیپلماسی کشور در عرصه جهان می گردد.
بر همین اساس شرکت ملی نفت ایران با توجه به ذخایر عظیم هیدروکربوری بویژه گاز طبیعی در راستای تثبیت حضور فعال در بازار تجارت جهانی گاز، در سال1381 اقدام به تاسیس شرکت ملی صادرات گاز ایران با ماموریت توسعه پروژه های صادرات گاز طبیعی نمود که اهم فعالیت های این شرکت برنامه ریزی، بازاریابی و مذاکره جهت عقد قراردادهای تجارت گاز و توسعه سرمایه گذاری در زمینه های مرتبط با این صنعت در ایران و جهان می باشد.

 
امتیاز دهی