اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی


11:581395/7/14
تا سال 2030
مصرف گاز از زغال‌سنگ پیشی می گیرد

بر اساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضای انرژی جهان، سهم مصرف گاز تا سال ٢٠٣٠ از زغال‌سنگ پیشی خواهد گرفت و توان رقابت با انرژی‌های هسته‌ای و تجدیدپذیر را نیز خواهد داشت.


 بر اساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضای انرژی جهان، سهم مصرف گاز تا سال ٢٠٣٠ از زغال‌سنگ پیشی خواهد گرفت و توان رقابت با انرژی‌های هسته‌ای و تجدیدپذیر را نیز خواهد داشت.

با توجه به پیش‌بینی افزایش سهم گاز در سبد مصرف انرژی جهان، بسیاری از تولیدکنندگان نیز اقدام به افزایش سهم گاز در سبد عرضه انرژی و یافتن بازارهای جدیدی در آمریکای جنوبی، آسیا و خاورمیانه کرده اند.

اما آخرین گزارش این آژانس نشانگر کاهش سرمایه‌گذاری در بخش گاز در سه سال گذشته است. بر اساس این گزارش، قیمت بالای گاز عامل اصلی عدم افزایش سرمایه‌گذاری بوده است. علاوه بر این که قیمت بالای گاز تاکنون منجر به جایگزینی با زغال‌سنگ نشده است، کاهش هزینه‌ها در تولید برق با انرژی‌های تجدیدپذیر نیز مانع از افزایش مصرف گاز در نیروگاه‌ها شده است.

اغلب پیش‌بینی‌ها نشانگر افزایش سهم گاز در سبد انرژی جهان، به دلیل کاهش قیمت گاز و ورود عرضه‌های جدید به بازار بوده است.

همچنین افزایش تقاضای چین، بالارفتن سهم مصرف گاز در بخش حمل و نقل و رشد پائین تولید برق از انرژی هسته‌ای، سایر عوامل موثر برای افزایش تقاضای گاز در این پیش‌بینی‌ها است.

در آسیا قیمت متوسط گاز پنج دلار و٦٠ سنت به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو است و نسبت به سال ٢٠١١ حدود ٦٠ درصد کاهش یافته است، اما این کاهش منجر به افزایش قابل ملاحظه‌ای در تقاضای گاز نشده است.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، عدم رشد تقاضای مورد انتظار در چین و کاهش مصرف گاز در کره و ژاپن، مانع از افزایش تقاضای گاز در شمال شرق آسیا شده است. سیاست‌های حمایتی از توسعه و افزایش تولید برق با استفاده از منابع تجدیدپذیر مانع از افزایش سهم گاز در بخش نیروگاهی شده است.

تاکنون هزینه پایین کربن در اروپا مانع از جایگزینی گاز با زغال‌سنگ در این منطقه شده است. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژِی، رشد تقاضای گاز از سال ٢٠١٢ به یک درصد کاهش یافته است که از متوسط رشد ٢,٢ درصدی ١٠ سال گذشته پایین‌تر است. در این گزارش، رشد تقاضای گاز با روندی نزولی بازنگری شده و پیش‌بینی شده است تقاضای گاز طی سالهای ٢٠١٥ تا٢٠٢١ سالانه ١.٥درصد افزایش یابد.

این شرایط تولیدکنندگان را با چالشی جدی مواجه کرده است. سطح قیمت‌های کنونی برای مصرف کنندگان، به ویژه در منطقه آسیا کماکان بالا است.

تقاضای گاز چین در سالهای ٢٠٠٠ تا ٢٠١٣ سالانه ١٦ درصد افزایش یافته است، اما رشد تقاضا در سال ٢٠١٤ به ٩ درصد و در سال ٢٠١٥ به ٥ درصد تنزل یافت. بخشی از کاهش تقاضای چین ناشی از تغییرات ساختار اقتصاد این کشور از «صنعت محور» به «خدمات محور» است.

با وجود حمایت دولت چین برای توسعه مصرف گاز و مقابله با آلودگی و کاهش مصرف زغال‌سنگ، سطح فعلی قیمت‌ها مانع از افزایش تقاضای گاز شده است. تقاضای گاز چین با کاهش قیمت گاز از ماه نوامبر سال ٢٠١٥ به بعد، در سال ٢٠١٦ نسبت به پارسال ١٠ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام گرفته، در صورتی که قیمت محموله‌های ال‌ان‌جی به حدود پنج دلار به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو کاهش یابد، تقاضای گاز هند و چین افزایش خواهد یافت. این موضوع چالش جدی در برابر صادرکنندگان ال‌ان‌جی و کاهش هزینه های تولید است.


منبع: شانا

کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آرشیو