اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی


14:011395/9/28
گزارش نشریه پلتس
پتانسیل های سرمایه گذاری در پروژه‌های صادرات گاز ایران

به گفتة نیل فورد ایران فرصتهای عظیمی برای سرمایه‌گذاری در بخش گاز دارد اما به اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری در بخش بالادست و ایجاد اطمینان به عنوان یک عرضه کننده بلندمدت گاز، نیاز دارد...


به گفتة Neil Ford، ایران فرصتهای عظیمی برای سرمایه‌گذاری در بخش گاز دارد اما به اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری در بخش بالادست و ایجاد اطمینان به عنوان یک عرضه کننده بلندمدت گاز، نیاز دارد.
در این خصوص موارد ذیل از نظر ایشان حائز اهمیت می‌باشد:
- ایران سومین تولید کننده بزرگ گاز است ولی تاکنون نتوانسته از آن در مقیاسی بزرگ برای صادرات استفاده کند و از درآمدهای آن برای تکمیل پروژه‌های نفتی، بهره ببرد.
- قرار است تولید گاز ایران تا سال 2021 افزایش یابد و به 460 میلیارد مترمکعب در سال برسد تا از یکطرف، عرضه به نیروگاه‌های برق و پتروشیمی‌ها افزایش یابد و از طرف دیگر، صادرات را نیز بتوان افزایش داد.
در طول اعمال تحریم‌ها، تهران سعی داشت، صنایع نفت و گاز را توسعه دهد اما تولید نفت کاهش یافت و پروژه‌های خط لولة گاز روی کاغذ ماند و هیچ خط تولید ال‌ان‌جی ساخته نشد. اما به نظر می‌رسد در آینده نزدیک زمینه برای جذب سرمایه‌گذاری، فراهم خواهد شد.
پتانسیل‌های صادرات
ایران از شبکة خط لولة گاز توسعه یافتة داخلی مناسبی برخوردار است و تقریباً تمامی گاز، در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقدار زیادی از آن به نیروگاه‌ها ارسال می‌گردد. همچنین از شبکة موجود می‌توان برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه کمک گرفت. پیشرفت‌هایی در خصوص طرح پیشنهادی صادرات گاز به عمان صورت گرفته است. یک قرارداد در مورد پروژه مذکور در سال 2013 امضا شد که شامل صادرات گاز به مدت 15 سال می‌باشد و بر طبق گزارشات از تهران، شرکت ملی صادرات گاز ایران (NIGEC) در خصوص توسعه یک خط لولة گاز بین این دو کشور، با دولت عمان و شرکت‌های Shell، Korea Gas Corporation  و Total مذاکره نموده است.
به علاوه، توسعه خط لوله گاز ایران- عراق در حال تکمیل است. بر طبق این قرارداد که در سال 2015 امضا شده، ایران گاز طبیعی را از طریق خط لوله به نیروگاه منصوریة عراق ارسال می‌نماید. این صادرات از میزان 7 میلیون مترمکعب در روز شروع خواهد شد.
انتقال گاز ایران به اروپا نیز در دست بررسی قرار دارد. ال‌ان‌جی نیز می‌تواند برای ایران، راهی برای دسترسی به بازارهای مختلف فراهم نماید و بدین‌ ترتیب از خطرات امنیتی مربوط به عبور گاز از ترکیه نیز اجتناب می‌شود.
البته وجود خط لولة انتقال گاز ایران به اروپا می‌تواند ارتباطات سیاسی و امنیتی را نیز حمایت کند. ساخت یک خط لوله با ظرفیت بالا، می‌تواند درآمد خوبی را به‌طور مداوم برای دولت ایران فراهم آورد و می‌تواند مشوقی برای بهتر شدن روابط ایران و اروپا باشد.
توسعه ال‌ان‌جی
قبل از اعمال تحریم‌ها، ایران توسعة 3 پروژه جداگانه ال‌ان‌جی را درنظر داشت و در حال حاضر کار بر روی پروژة ایران ال‌ان‌جی که قبل از تحریم‌ها شروع شده بود، در جریان می‌باشد. شرکت نفت با شرکت‌هایی که نام آنها ذکر نگردیده، برای تکمیل پروژه، در حال مذاکره است و امیدوار است که صادرات ال‌ان‌جی از آن پروژه در سال 2020 شروع شود.

منبع: دسامبر 2016 – Platts – Energy economist


منبع: نشریه پلتس

کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آرشیو