اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی


11:431395/5/27
مقاله
وابستگی انرژی اتحادیه اروپا و فرصت‌‌های ایران

اتحادیه اروپا به دلیل مصرف بالای انرژی و توان تولید اندک داخلی، همواره از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت خام و گاز طبیعی جهان به شمار می‌رود و پیش‌بینی می‎شود در دهه‌های آتی این وابستگی افزایش خواهد یافت.


 • اتحادیه اروپا به دلیل مصرف بالای انرژی و توان تولید اندک داخلی، همواره از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت خام و گاز طبیعی جهان به شمار می‌رود و پیش‌بینی می‎شود در دهه‌های آتی این وابستگی افزایش خواهد یافت.
 • به گزارش شانا، وابستگی شدید واردات نفت و گاز اتحادیه اروپا به مسیرهای تحت کنترل روسیه و مشکلات به وجود آمده در سال‌های پایانی قرن بیستم، امنیت عرضه انرژی از این مسیرها را کاهش داده است.

   این در حالی است که با استناد به اطلاعات موجود تا ٥٠ سال آتی هم چنان نفت و گاز سهم عمده‌ای از تامین انرژی جهان و اروپا را ایفا خواهند کرد و انرژی‌های نو با وجود رشد قابل توجه، کماکان در تامین انرژی سهم اندکی خواهند داشت. از این رو مسئله تامین امنیت انرژی و تنوع بخشی به مسیرها از مهمترین دغدغه‌های کشورهای وابسته به واردات انرژی از جمله اتحادیه اروپا به شمار می رود. 

  یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌روی اروپا، کشورهای حوزه دریای خزر است. کشورهای آسیانه میانه و قفقاز که با توجه به پیش بینی‌های مطرح شده در خصوص ظرفیت تولید آنها، نشان از توان صادراتی بالای آنها در دهه‌های آینده دارد. 

  حضور کشورهای اروپایی در طرح‌های نفت و گاز این کشورها و پروژه‌های مختلفی که برای مهیا کردن مسیرهای انتقال نفت و گاز تولیدی این کشورها به سمت بازارهای مصرفی اروپا انجام داده اند، حاکی از بخشی از رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ذخایر نفت خام و گاز طبیعی این دو کشور است.

  در این میان تمایل اروپا به کاهش وابستگی به روسیه در حوزه انرژی و افزایش همکاری با کشورهای آسیای میانه، فرصت مناسبی برای ایران جهت ایفای نقش موثر منطقه‌ای و جهانی فراهم کرده است. موقعیت جغرافیایی و منابع غنی گازی که امکان مشارکت با کشورهای آسیانه میانه جهت صادرات به اروپا را برای ایران فراهم کرده است.
  دانلود فایل مقاله

منبع: شانا-معاونت برنامه ریزی وزارت نفت

کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آرشیو